fbpx

Žemdirbių globėjas – Šv. Benediktas

Kiekvienas vardas yra lyg simbolis, kuriame užkoduota informacijos apie praeitį, dabartį ir ateitį. Benedikto turgaus lankytojai spėlioja ir bando įminti jų pamėgto turgaus pavadinimo kilmę ir reikšmę.

 

Spėlionių yra įvairių. Vieni mano, jog tai vieno iš turgaus sumanytojų vardas, kiti mano, jog pavadinimas turi ryši su išpopuliarėjusiu patiekalu – Benedikto kiaušiniu. Bet iš tikrųjų viskas yra daug įdomiau – šio vardo šaknys siekia IV-V amžių, kuomet Italijoje gyveno vienuolis Benediktas vėliau paskelbtas šventuoju. Jis laikomas žemdirbių globėju.

 

 

 

Gyvendamas savo įkurtame Monte Cassino vienuolyne Italijoje, Šv. Benediktas parašė normatyvinį vadovą vienuoliams – Regulą. Joje sukaupta dvasinė ankstesnių vienuolinės patirties amžių išmintis. Ji apima ir teorinius vienuolių gyvenimo principus, ir kasdienius, buitinius nurodymus. Pavyzdžiui, pagal Šv. Benedikto regulą, vienuolynas turėtų būti ekonomiškai nepriklausomas visuomeninis-ūkinis vienetas, kuriame yra visa, kas reikalingiausia: vanduo, malūnas, sodas, įvairių amatų dirbtuvės. Reguloje nurodoma, kad visi sveiki vienuoliai dalį dienos praleistų dirbdami rankų darbą. Laikais, kai pasaulis rankų darbą laikė žeminančiu ir idealizavo gyvenimą be rūpesčių, Šv. Benediktas išaukštino darbo orumo sampratą. Pasak, Šv. Benedikto, rankų darbas, net be jo ekonominės naudos, fiziniu ir bei psichologiniu požiūriu yra sveikas, vertingas užsiėmimas, o dykinėjimas – sielos priešas. Be visa ko, Šv. Benediktas kvietė laikytis saikingumo. Ir tai reiškė, kad darbas neturi atimti gyvenimo džiaugsmo.

 

Šv. Benedikto Regula šiandien, po daugiau nei penkiolikos šimtmečių, tebelaikoma svarbiu Europos pamatu religijos, kultūros ir ekonomikos srityse.

 

Kiek daugiau nei už šimto kilometrų į Rytus nuo Romos, ant kalvos esantis įspūdingas ir ramybe dvelkiantis Monte Cassino vienuolynas yra atviras piligrimams ir turistams. Ne kartą sugriautas ir vėl atstatytas jis – vienas žinomiausių vienuolynų pasaulyje. Iki šių dienų jis laikomas Vakarų civilizacijos švyturiu. Jame palaidotas ir pats Šv. Benediktas bei jo dvynė sesuo Šv. Scholastika, kuri buvo įsteigusi vienuolių benediktinių vienuolyną.

 

 

Iki šių dienų šio vienuolyno vienuoliai laikosi Šv. Benedikto Regulos nurodymų. Apsilankius vienuolyne galima įsigyti ir paragauti produktų, kuriuos gamina vienuoliai benediktinai, jų receptai mena tolimos praeities šimtmečius.

 

Lotynų kalboje vardo Benediktas reikšmė – “palaimintas”. Benedikto vardadienis švenčiamas 01.0402.1203.2104.1607.11.