fbpx

Pasikeitę turgaus gerbėjų įpročiai: perka rečiau, bet – daugiau  

Turguje nebeliko šeštadienių ir sekmadienių. Gyvename tokį laiką, kai į turgų einame, kai šaldytuve baigiasi produktai. Ir labiau nei apie tai, ką iš ten parsinešime, galvojame, kiek sutiksime žmonių, ar pardavėjai dėvės apsaugines kaukes, ar rasime dezinfekcinio skysčio rankoms. „Žmonės mūsų turguje prie prekystalių nesibūriuoja, pardavėjai dirba su kaukėmis, dezinfekcinio skysčio turime užtektinai, o prekės, kurios atkeliauja į turgų, daugiausia yra vietinės. O šiandien tai – labai svarbu, juk lietuviai gamintojai pirkėjams patiekia tai, ką patys užaugina“, – sako Vilniaus „Benedikto turgaus“ vadovė Ilona Drabavičienė .

 

„Pieno Namai“ įkūrėja, istorikė, žurnalistė ir lietuviško sūrio mylėtoja Ilona Bukaltienė pastebi šiek tiek pasikeitusius pirkėjų įpročius. „Žmonės dabar dažniau perka kasdieninius pieno produktus – pieną, varškę, baltą sūrį, grietinę, sviestą ir mažiau išlaidauja gurmaniškiems produktams – brandintiems, vyne laikytiems ožkų sūriams, sūriams su žolelėmis ir priedais“.

 

Ilona Bukaltienė pasakoja, kad pirkėjai turguje lankosi rečiau, tačiau perka daugiau, – kad užtektų visai savaitei. Kai kurie patys mėgina rauginti pieną, gaminti iš jo varškę ar spausti sūrius. „Kai kalbuosi su pirkėjais, jie pasakoja, kad virtuvėje gamina daugiau nei įprastai. Kadangi ir vaikai lieka namuose, itin mėgstama varškė. Iš jos kepa ir verda varškėtukus, gamina blynelius su varške“, – pasakoja sūrio pardavėja.

 

Prieš karantiną pirkėjus kvietusi atsinešti savo tarą ir į ją pilti pieną, dėti gretinę ar varškę, šiandien „Pieno namai“ įkūrėja produktus pakuoja į vakuumo pakuotes. „Šviežius produktus supakuojame kiekvieną rytą, prieš darbą“, – pasakoja pardavėja ir apgailestauja, kad nebegali rengti savaitgalio degustacijų, kuriose pirkėjams būdavo siūloma paragauti pieno produktų naujienų. Kad kiek išsklaidytų liūdnas nuotaikas, savo pirkėjus ji pradžiugina „Sūrio žurnalu“.

 

Lietuviškų daržovių augintojai iš Ukmergės rajone įsikūrusio Stragių ekologinio daržovių ūkio neslepia, kad nerimo, kaip ir visose mūsų gyvenimo srityse, yra nemažai. „Tačiau dirbame, nes žmonėms reikia valgyti, – sako ūkyje besidarbuojanti Jūratė Stragytė-Baršauskienė. – Mūsų produkcija – iš Lietuvos, parduodame tai, ką užauginome pernai. Karantino taisyklės mūsų ūkiui labai svarbios, dar prieš jį buvome apsirūpinę dezinfekcijos priemonėmis, o darbuotojai visada dėvėdavo vienkartines pirštines. Juk pardavėją turime vieną, vairuotoją vieną ir vieną ūkį, kurį labai labai saugome“.

 

Pavasarėjantis Stragių ekologinis ūkis pirkėjams jau siūlo šviežių lietuviškų žalumynų, agurkų. „Suvokiame, kad visi esame toje pačioje valtyje, visiems – labai sunku, todėl nesiruošiame kelti kainų, norime likti tokie, kokie buvome – atviri ir sąžiningi“, – sako Jūratė Stragytė-Baršauskienė.

 

Tai, kad pirkėjų įpročiai pradėjo keistis, pastebi ir „Benedikto turgui“ šviežią jautieną tiekiantys OxMeat Žilvinas Žilinskas. Jis teigia nebesutinkantis pirkėjų, kurie mėsos atbėgdavo nusipirkti per darbo pertrauką. „Žmonės pradėjo pirkti didesnius kiekius mėsos ir nebebijo jos šaldyti. Amerikoje tokia praktika įprasta, patys matėme, kai važinėjome po ūkius. Ant mėsos pakuotės amerikiečiai užrašo galiojimo datą ir pastabą, kad šviežią mėsą galima užšaldyti. Mūsų taisyklės to neleidžia, tačiau pastebime, kad žmonės perka tiek, kiek per vieną kartą suvalgyti negalima“, – pastebėjo Žilvinas Žilinskas.

 

Nuosavas jaučių bandas laukuose ganantis, juos prižiūrintis ir savo mėsos pjaustymo cechą turintis augintojas teigia, kad į „Benedikto turgų“ patenka aukščiausios kokybės lietuviška mėsa. „Tie, kas ją perka jau keletą metų, puikiai žino, kad kūnas yra proto tvirtovė. Iš ko ją statysi, taip ir jausiesi, – sako Žilvinas ir priduria, kad tokiu, ypatingu metu, kokiu dabar gyvename, ypač svarbu palaikyti kūno stiprybę, o geras maistas yra jos pamatas.

 

Nepamirškite žuvies, ji turi daugybę vertingų savybių, kurių neturi joks kitas produktas“, – pataria „Benedikto turguje“ įsikūrusių šviežios žuvies namų  „Fiš Kintai“ plėtros vadovas Justas Višinskas. Žuvies parduotuvėlė turguje siūlo šviežią Pamario žuvį. Žuvies tiekėjai pastebi, kad populiariausia žuvimi šiuo laiku išlieka silkė, žmonės mielai perka silkę, karpius ir plačiakakčius, o prabangesnei žuviai – sibiriniam eršketui, starkiui, lašišai pataupo. „Matome, kad pirkėjai dažniau renkasi šviežią žuvį, galima manyti, kad jie dažniau gamina namuose, juk visi dabar turime daugiau laiko“, – sako Justas Višinskas.